Obecnie rękodzieło zyskuje na popularności. Coraz więcej osób sięga po druty lub szydełko, aby samodzielnie stworzyć skarpetki, swetry czy czapki. Osoby początkujące powinny przede wszystkim zapoznać się z rodzajami i cechami dostępnych materiałów. Jakie są rodzaje włóczek i co je charakteryzuje? Sprawdźmy.
Włóczka: jakie są rodzaje i cechy konkretnych włóczek?
Zasadniczo włóczki dzieli się na te, pochodzenia naturalnego oraz syntetyczne. Naturalne włóczki mogą powstawać z wełny zwierzęcej lub z roślin. Włóczki naturalne wykonane z wełny zwierzęcej mogą pochodzić od różnych zwierząt, takich jak owce, kozy, alpaki czy króliki. Wełna pochodzenia zwierzęcego jest ceniona za swoją miękkość, ciepło i trwałość. Natomiast włóczki roślinne są wytwarzane z włókien roślinnych, takich jak bawełna, len, bambus czy juta. Włóczki roślinne są często chłodniejsze i bardziej przewiewne niż włóczki zwierzęce, co sprawia, że są popularne w letnich projektach. Każdy rodzaj włóczki ma swoje unikalne cechy i właściwości, które wpływają na sposób, w jaki będą używane w rękodzielniczych projektach.
Najpopularniejsze włóczki naturalne to:
- włóczka z wełny – może być to wełna owcza, kozia, z alpaki czy nawet królików. Do tej kategorii zalicza się także jedwab. Wełną świetnie sprawdza się do wyrobów przeznaczonych na chłodne dni – swetrów, rękawiczek, szali. W zależności od rodzaju może mieć ona nieco inne właściwości. Warto wybierać takie, które nie gryzą.
- Włóczka roślinna – zazwyczaj dostępna w dwóch wersjach: bawełniana lub lniana. Włóczka bawełniana to idealny produkt dla tych, którzy cenią sobie uniwersalne rozwiązania. Jest wytrzymała, nie mechaci się i jest przyjemna w dotyku. Z kolei włóczka lniana nadaje się do wyrobów na lato, jest także antyalergiczna.
- Włóczka roślinna poddana obróbce chemicznej – to włóczka z bambusa, która jest pozyskiwana w specyficzny sposób. Są wytrzymałe, przewiewne i elastyczne.
Z kolei wśród włóczek syntetycznych wyróżnia się akrylowe, poliestrowe i mieszane. Są to produkty wytrzymałe, dostępne w różnych kolorach i nieuczulające. Ich dużą zaletą jest niska cena. Nie utrzymują jednak dobrze ciepła i w zależności od rodzaju mogą się mechacić.
Jak dobrać odpowiednie włóczki do robótek ręcznych?
Wybierając włóczkę należy przede wszystkim dopasować ją do charakteru projektu. W zależności od właściwości określonego materiału może on się nadawać do określonych rzeczy. Należy patrzeć na składy i w razie wątpliwości sprawdzić, do jakich wyrobów poleca włóczkę producent. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na grubość. Powinna być ona dopasowana nie tylko do projektu, ale też do posiadanego szydełka bądź drutów.
Robótki ręczne – gdzie można znaleźć nowe produkty do wykonywania rękodzieła?
Wysokiej jakości włóczki można znaleźć na stronie https://miedzydrutami.pl/wloczki/. Oferowane są tu produkty wykonane z wielu doskonałych materiałów, takich jak jedwab, bawełna, moher, kaszmir czy len. Znaleźć tu można także włóczkę z alpaki, z wielbłąda, z bambusa, a nawet wersje wegańskie. W sklepie znaleźć można także wszystkie niezbędne produkty i akcesoria do robótek ręcznych, takie jak na przykład druty.
Art. Sponsorowany